Jakie mięso do pasztetu?
Jesteś tym, co jesz. To znane powiedzenie uzmysławia nam, jak ogromne znaczenie ma nasza codzienna dieta. Biorąc to pod uwagę, warto wybierać produkty najwyższej klasy, które nie tylko usuwają uczucie głodu, ale także odżywiają nasz organizm i w przyjemny sposób pobudzają kubki smakowe. Doskonałą propozycją, która sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach, jest pasztet. Aby był doskonały pod względem jakości i smaku konieczne jest wykonanie go na bazie odpowiednio skomponowanych składników. Podstawą musi być oczywiście wysokiej klasy mięso. Jaki jego rodzaj sprawdzi się najlepiej? I jak przygotować mięso tak, by powstał z niego niebanalny przysmak? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.
Dlaczego to takie ważne?
Podstawą pysznego pasztetu jest dobrze dobrane i co najważniejsze, świeże mięso. Sekret ten znano już od dziesiątek lat, także wtedy, gdy danie to królowało na szlacheckich stołach. Najwyższej jakości składniki przekładają się na bogaty, wykwintny smak i niesamowity aromat, który pobudza nasze zmysły. Ważne jest jednak nie tylko jakość samego mięsa, ale także proporcje poszczególnych jego rodzajów, a także zawartość tłuszczu. Tylko dobrze skomponowana mieszanka zapewni nam powodzenie w kuchni.
Pyszne połączenie
Jakie mięso wykorzystywane jest najczęściej? W wielu przypadkach podstawą jest delikatna szynka wieprzowa, której smak możemy wzbogacić dodatkiem mięsa z królika. Świetnym pomysłem na wykwintne danie jest też użycie pręgi wołowej lub świeżego mięsa z dzika. Innym doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie karkówki, która zawiera w sobie dużo tłuszczu i która zapewni nam odpowiednia konsystencję dania. Konieczny będzie także surowy boczek i surowa słonina, które wykorzystywane są zarówno, jako składnik stworzonej przez nas masy, jak i element zabezpieczenia foremki.
Oczywiście doskonały smak dla każdego oznacza coś nieco innego. Właśnie dlatego warto eksperymentować do momentu, aż stworzymy kompozycję, która w pełni zaspokoi nasze podniebienie. Uzupełnieniem mięsa są oczywiście warzywne dodatki, takie jak cebula, czosnek, marchew, czy seler oraz przyprawy - ziele angielskie, kulki jałowca, liście laurowe, czy niezastąpione pieprz i sól.
Co potem?
Oczywiście wybór mięsa, choć kluczowy, jest dopiero początkiem całego procesu. Wszystkie zgromadzone produkty należy odpowiednio przygotować, tak, by wydobyć ich smak i inne zalety. Od czego zacząć? Mięso należy wyjąć z lodówki i doprowadzić do temperatury pokojowej. Kolejny krok polega na pokrojeniu go w grubą kostkę i podsmażeniu poszczególnych kąsków. Pamiętajmy, że naszym celem nie jest ich pełne usmażenie, ale zamknięcie porów. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto smażyć kawałki mięsa małymi porcjami i bez pośpiechu.
Po zdjęciu mięsa z patelni wkładamy go do garnka z bulionem i gotujemy około dwóch godzin, co jakiś czas mieszając, by zapobiec przypaleniu. Po upływie tego czasu całość odkładamy w zimne miejsce, by masa stężała i wytworzyła smakowitą galaretkę.
Dalsze przygotowania są możliwe dopiero na drugi dzień. Do schłodzonej masy dodajemy wcześniej przygotowane dodatki oraz przyprawy, a następnie całość mielimy na odpowiednio dobranych oczkach. Gdy masa ma już odpowiednią konsystencję, wkładamy ją do blaszki wysmarowanej smalcem, a następnie umieszczamy w rozgrzanym piekarniku.
O czym pamiętać?
Aby smak pasztetu było doskonały, warto pamiętać o kilku rozwiązaniach. Nawet jeśli preferujemy delikatne i dietetyczne propozycje, nie powinniśmy rezygnować z tłustych kawałków mięsa. To właśnie w nich ukryty jest cały smak i aromat, który tak cenimy na talerzu i to właśnie on czyni z naszego dania dzieło sztuki. Dodatek tłuszczu zapewnia też odpowiednią konsystencję masy i sprawia, że staje się ona bardziej kremowa.
Jak już wspomnieliśmy, doskonałym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą kilku różnych gatunków mięsa. Pozwoli nam to uzyskać bogaty smak i odkryć zupełnie nową jakość gotowania. Oczywiście wybierając poszczególne produkty, warto sprawdzić, jaka jest ich charakterystyka. Dla przykładu dziczyzna w czasie gotowania wydziela przyjemny, słodkawy zapach, a w pasztecie świetnie komponuje się z wędzonym boczkiem lub wątróbką wieprzową. Z kolei jeśli podstawowym składnikiem pasztetu są mięsa chude, musimy uzupełnić je obecnością podgardla lub tłustego boczku.
Nasza propozycja
Oczywiście samodzielne przygotowywanie pasztetu nie jest konieczne. Jeśli masz mało czasu lub po prostu nie lubisz gotować, możesz skorzystać z gotowych propozycji. Jednak czy na rynku dostępne są produkty, które swoim smakiem przypominają domowe smakołyki? Okazuje się, że tak! Wypróbuj nasze dania i sprawdź, jak innowacyjne może być spojrzenie na ten tradycyjny, mięsny wyrób. Komponowane przez nas pasztety wieprzowe pochodzą z wysokogatunkowego mięsa przygotowanego tak, by uzyskać doskonałą konsystencję. Ważne jest także opakowanie, które bazuje na szkle, co oznacza, że jest wygodne, trwałe, a przy tym ekologiczne.
Wszystkie propozycje to dania jakości premium, skomponowane tak, by rozpieszczać podniebienia naszych klientów. Pasztety wieprzowe od Michna Food idealnie nadają się jako składnik śniadania, lunchu, czy na przekąskę po pracy albo podczas długich wieczorów, kiedy to można delektować się ich delikatnym, wyśmienitym smakiem. Już dziś sprawdź naszą ofertę!